Umowa wdrożeniowa - kilka praktycznych rad

16.06.2009, Krzysztof Jarosiński

Przy okazji różnych spotkań branży IT jesteśmy pytani z Marcinem o to, co powinna zawierać dobra umowa na wykonanie i wdrożenie takiej lub innej aplikacji. Pytają programiści - to dobrze, bo przecież chodzi o zabezpieczenie ich interesów - aczkolwiek ich akurat przepisy prawne, przede wszystkim prawa autorskiego, chronią znacznie bardziej niż osoby nabywające (zamawiających) oprogramowanie. Pytają także nabywcy oprogramowania, co w ich przypadku jest w pełni uzasadnione, ponieważ w zasadzie każde ogólne uregulowanie kwestii związanych z zamawianym oprogramowaniem lub pominięcie określonych kwestii w umowie (o dzieło, wdrożeniowej, licencyjnej - nazwa nie ma większego znaczenia) działa co do zasady zawsze na ich niekorzyść.

Powyższe wynika z faktu, że prawo autorskie stawia w uprzywilejowanej pozycji twórcę w stosunkach umownych z zamawiającym utwór, a już w szczególności twórców programów komputerowych (często po tej stronie występują spółki - producenci oprogramowania, nierzadko o silnej pozycji rynkowej, które dzięki korzystnym dla nich przepisom prawa autorskiego zyskują jeszcze lepszą pozycję ?przetargową” względem zamawiającego). Jak zatem zadbać o swoje interesy, gdy jest się zamawiającym oprogramowanie, a nie jest to sytuacja, w której musimy zaakceptować bez zastrzeżeń wzór umowy producenta oprogramowania?

Precyzyjnie określajcie w umowach wdrożeniowych wzajemne prawa i obowiązki stron i pamiętajcie o najważniejszym elemencie takich umów - specyfikacji technicznej (w przypadku prostszych umów ten dokument nie musi mieć tak szumnej nazwy, wystarczy nawet zwyczajnie nazwać go załącznikiem nr 1 lub dokumentacją techniczną. Najważniejsza jest jego zawartość, tj. wskazanie, możliwie szczegółowo, jakie parametry techniczne ma spełniać zamawiane oprogramowanie. Pamiętajcie jeszcze o jednej kwestii - postanowienia takiego załącznika i samej umowy powinny być spójne. Jeśli będziecie używać różnych terminów na określenie tych samych przedmiotów, czy też czynności w razie sporu będzie to zawsze działać na Waszą niekorzyść. Dobrze byłoby, aby prawnik nie był wyłącznie od ?napisania’ umowy, a spec od IT wyłącznie od załącznika technicznego. Trzeba zawsze pamiętać, że ewentualny pozew będzie zapewne oparty na dokumentacji technicznej, a nie umowie i taki podział pracy okaże się kompletną porażką). Im bardziej szczegółowa dokumentacja techniczna tym lepiej dla zamawiającego.

Co jeszcze na początek, żeby nie zanudzać czytelników w pierwszym poście poświęconym tej tematyce?

Może kilka słów wyjaśnienia odnośnie specyfiki samej umowy wdrożeniowej. Pamiętajcie, że sformułowanie ?umowa wdrożeniowa’ jest nazwą, której używa się zwyczajowo w odniesieniu m.in. do umów na stworzenie i zaimplementowanie oprogramowania komputerowego. W praktyce tego typu umowy łączą w sobie (o ile strony nie zdecydowały się na wariant odrębnych umów), postanowienia charakterystyczne dla umowy o dzieło [w zakresie stworzenia i wdrożenia oprogramowania], umowy o świadczenie usług [serwis powdrożeniowy, szkolenia pracowników zamawiającego], umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych albo umowy licencyjnej, niekiedy także umowy sprzedaży [jeśli umowa dotyczy także sprzętu komputerowego].

To, co może Wam się przydać przy redagowaniu umowy wdrożeniowej, znajdziecie także w poniższych postach:

Opublikowane w Prawa autorskie

5 Responses

 1. tomaszs wrzucił link na Flakera otagowany more179 | flaker.pl

  […] wrzucił link na Flakera przez API przed chwilą Umowa wdrożeniowa - praktyczne porady blaszyk-jarosinski.pl/?p=179#more-179 wykup reklamę […]

 2. Piotr

  Najlepszym podejsciem do umowy wdrozeniowej sa dwie umowy :-)
  Pierwsza ktora pozwala na okreslenie specyfikacji produktu i precyzyjnie okreslenie funkcji jakie musza znalezc sie w oprogramowaniu/stronach webowych.
  Druga umowa to wykonanie pierwszej; taki sposob pozwala na rozdzielenie dwoch krytcznych etapow i dwoch waznych produktow ktore moga byc oceniane oddzielnie.
  Tak jak napisaliscie: “Im bardziej szczegółowa dokumentacja techniczna tym lepiej dla zamawiającego” - jest to rowniez ulatwienie dla wykonawcy poniewaz moze lepiej oszacowac koszty pracy nad projektem.

  Pozdrawiam

 3. moj_pierwszy_raz

  Zmiencie Panowie czcionke bo nie da sie tego czytac !

 4. błaszyk-jarosiński » Blog Archive » Umowa wdrożeniowa - kilka praktycznych rad (2)

  […] pierwszym postem poświęconym problematyce umów wdrożeniowych Piotr zamieścił komentarz, w którym stwierdził, […]

 5. Jack

  < a href = “http://google.com/?p=4&lol= operative@robustness.chaise”>.< / a >…

  tnx….

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.