Inspekcja Handlowa kontroluje sklepy internetowe

04.07.2008, Krzysztof Jarosiński

Dziś na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej pojawiła się informacja zawierająca wyniki kontroli legalności działania sklepów internetowych.
Inspekcja Handlowa przeprowadziła tę kontrolę w I kwartale 2008 roku na zlecenie UOKiK.
Kontrolą zostało objętych 126 podmiotów prowadzących działalność w sieci, przy czym nieprawidłowości stwierdzono u 89 z nich.

Jak wynika z dokumentu sporządzonego przez Inspekcję Handlową, będzie ona z uwagi na rosnącą popularność e-zakupów oraz ochronę interesów konsumentów, coraz częściej kontrolować ten obszar rynku. ?Pod lupą” inspektorów znajdą się w szczególności regulaminy sklepów internetowych.
Inspekcja Handlowa stwierdza na podstawie wyników kontroli, że mniejsze sklepy internetowe tworzą swoje regulaminy bazując na regulaminach największych e-sklepów w Polsce, przez co niektóre postanowienia, w świetle prawa niedopuszczalne, powtarzają się w większości regulaminów.

Z informacji wynika, że spora część kontrolowanych sklepów internetowych wbrew obowiązkom ustawowym nie informowała swoich klientów, np. o prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, czy o miejscu i sposobie składania reklamacji.
Wiele e-sklepów zastrzegało na swych stronach internetowych, że dopuszcza wyłącznie jedną formę płatności - przelew przed wysyłką towaru, co jest niezgodne z regulacją ustawową. Ponadto część sklepów internetowych bezprawnie skracało termin do składania reklamacji.

Kary, jakie nałożono na nieprzestrzegających prawa przedsiębiorców to m.in. 40 mandatów karnych (na łączną kwotę 5,8 tys. PLN), a także żądania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Opublikowane w Prawo konkurencji i ochrona konsumentów

One Response

  1. błaszyk-jarosiński » Blog Archive » Dzień Bezpiecznego Internetu, Dzień Ochrony Danych Osobowych

    […] Zobacz także: Inspekcja Handlowa kontroluje sklepy internetowe […]

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.