Pobieraczek ukarany przez Prezesa UOKiK - 240.000 PLN

08.04.2010, Marcin Błaszyk

Prezes UOKiK wydał decyzję (sygn. RWR 61-32/09/ZK), zgodnie z którą praktyka spółki Eller Service polegająca na informowaniu o 10-dniowym darmowym okresie korzystania ze świadczonych przez spółkę usług, gdy tymczasem odpłatna umowa  zawierana była już w dniu rejestracji w serwisie była nieuczciwa i wprowadzała konsumentów w błąd oraz naruszała zbiorowe interesy konsumentów. Prezes UOKiK nakazał natychmiastową zmianę praktyki i nałożył na spółkę karę finansową 239 140 zł.  Decyzja ma częściowo rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Eller Service musi bezzwłocznie zaniechać stosowania nieuczciwej praktyki i poinformować o tym użytkowników serwisu pobieraczek.pl. Więcej informacji na ten temat w serwisie UOKiK, tam też można znaleźć treść ww. decyzji.

Przy okazji tej sprawy Prezes UOKiK przypomina, “że zazwyczaj rejestracja w serwisie jest równoznaczna z zawarciem umowy z przedsiębiorcą, np. na dostarczanie usług. UOKiK przypomina, co zrobić w sytuacji, gdy:

 • zawarłeś umowę, ale nie zacząłeś ściągać plików ? jeżeli przed zawarciem umowy przedsiębiorca poinformował cię o prawie do odstąpienia od niej, możesz to zrobić bez podawania powodu w ciągu 10 dni od momentu jej zawarcia. Powinieneś wysłać przedsiębiorcy oświadczenie na piśmie, w którym informujesz o odstąpieniu od umowy. Najlepiej zrobić to listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Nie trzeba przy tym podawać powodu. Pamiętajmy, że przedsiębiorca nie ma prawa pobierać od nas opłat za odstąpienie od umowy;
 • zawarłeś umowę, której warunki nie zostały potwierdzone na piśmie i nie ściągałeś plików ? prawo do odstąpienia od umowy wydłuża się wówczas do trzech miesięcy;
 • zawarłeś umowę, ale na podstawie nieprawdziwych informacji, np. reklamy czy danych na stronie internetowej przedsiębiorcy ? na podstawie kodeksu cywilnego możesz uchylić się od skutków złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli bez konsekwencji w ciągu 12 miesięcy. W takim przypadku należy wysłać taką informację, powołując się na to, że umowa została zawarta na podstawie wprowadzających w błąd informacji;
 • jesteś niepełnoletni i rejestrując się skłamałeś co do swojego wieku, a sprzedawca żąda zapłaty za produkt lub usługę ? jeżeli twój rodzic lub opiekun nie wyraził zgody na transakcję, z tak zawartej umowy powinien zrezygnować, o czym należy niezwłocznie powiadomić przedsiębiorcę;
 • pamiętaj, w przypadku poniesienia szkody przez przedsiębiorcę w związku z np. podaniem nieprawdziwych informacji czy pobieraniem plików może on wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym do sądu przeciwko użytkownikowi, osobom niepełnoletnim lub ich opiekunom.”.

Opublikowane w Inne

13 Responses

 1. Madzia

  Witam,

  a jeśli osoba pełnoletnia podała nieprawdziwe dane to jak moze uchronic się przed Pobieraczkiem.pl??

 2. Edulek98

  Adres IP i fakt zarejestrowania na pobieraczku z użyciem danego konta emailowego nie stanowi dowodu zawarcia umowy na odległość. TYLKO WŁASNORĘCZNY LUB ELEKTRONICZNY PODPIS POD DOKUMENTEM ZAWIERAJĄCYM CZYTELNĄ TREŚĆ UMOWY JEST NIEPODWAŻALNYM DOWODEM JEJ ZAWARCIA. OCZYWISCIE UWOWA DLA WAŻNOŚCI NIE MOŻE MIEĆ WAD OŚWIADCZENIA WOLI ( NP. BŁĄD CO STWIERDZA PREZES UOKiK W SWEJ DECYZJI) Wyobraźcie sobie sytuację, że wchodzę sobie z laptopem do kawiarni z dostępną siecią Wi-Fi. Zakładam konto emailowe na fikcyjne dane i rejestruję się za pomocą tego konta na pobieraczku również używając fikcyjnych danych. Następnie pobieraczek po IP ustala właściciela kawiarni i co? To znaczy, że właściciel kawiarni zawarł z nimi tą pseudoumowę. Absurd !!! Tak samo hakerzy potrafią przejąć kontrolę nad komputerem np. wchodząc przez sieć Wi-Fi, zczytać dane konta email i się nim posłużyć z danego IP. Dlatego IP i konto email to żadne dowody.
  Radzę właścicielom nabieraczka pójść do dobrego, powtarzam dobrego, psychiatry, chyba, że wcześniej trafią do pudła i zbada ich psychiatra więzienny. TO ABSURDALNE, ŻE KILKU TANICH CWANIACZKÓW Z POBIERACZKA TERRORYZUJE CAŁĄ POLSKĘ. CHYBA MIAŁ RACJĘ DRZEWIECKI OKREŚLAJĄC POLSKĘ JAKO DZIKI KRAJ !!!

 3. DaViD

  Co prawda dostałem wiadomość o aktywacji płatnego pakietu, lecz dnia 13.05.2010r. w nocy.
  Rejestrowałem się 02.05.2010r.(ponad 10 dni wcześniej) i to zostało potraktowane jako zamówienie, jeszcze przed dokonaniem płatności.
  I to moim zdaniem jest nie prawidłowe, to tak jak gdybym pożyczył komuś mercedesa i po 11 dniach kazał za niego zapłacić z góry lub pozwać do sądu za nie dokonanie zapłaty jedynie na takiej podstawie, że posiadam wydruk z numerem IP danymi usługobiorcy i danymi z serwera.
  Dane te może sfałszować nawet dziecko w 1 klasie podstawówki więc nie są wiarygodne.

 4. DaViD

  Dodatkowo IP nie jest lub w świetle prawa nie powinno być rejestrowane (takie oświadczenie istnieje na pobieraczek.pl).
  Cytat:
  “Sposób w jaki Państwo spędzają czas wolny jest wyłącznie Państwa prywatną sprawą. Dlatego nasza technologia dba o to, aby zarówno adres IP jak i pobrane pliki nie były nigdzie rejestrowane. Gwarantujemy anonimowość, która się Państwu należy. Z naszym dostępem są Państwo zabezpieczeni przed inwigilacją. Dostęp Pobieraczka jest anonimowy, niecenzurowany i konfigurowany dla każdego indywidualnie. Nikt z zewnątrz nie może sprawdzić, jak jest wykorzystywany. To jest Państwa prywatna sprawa.
  Jednocześnie mogą Państwo korzystać z całej oferowanej usługi w najwyższej jakości. Główną zaletą Pobieraczka jest bezpieczeństwo. Jedynie do celów rozliczeniowych musimy mierzyć wykorzystany transfer. Naszymi priorytetami są rzetelność i jakość.
  Pozdrawiamy serdecznie - Zespół Pobieraczek.pl”

 5. Michał

  a dlaczego tych psychopatów nie zamkną ?

  ja tam im napisałem że był u mnie krasnoludek i się zarejestrował z mojego kompa (podał nieprawdziwe dane) a jak udowodnią że to akurat ja się rejestrowałem a nie moj kolega krasnoludek ?

 6. Monia

  Witam, otrzymałam kolejne pismo od Pobieraczka. Przed sądowe wezwanie. Wysłałam do nich wiadomość, że nie zapłacę, bo ich działanie jest oszustwem, ale ONI nie dają mi spokoju. Jak myślicie, czy rzeczywiście setki ludzi kierują wzywają do sądu o niecałe 100 zł? oto pismo : Ze względu na nie wywiązanie się przez Panią do dzisiaj z zawartej z nami umowy z dnia 25.06.2010 będziemy zmuszeni wystąpić przeciwko Pani na drogę sądową w celu wyegzekwowania przysługujących nam wymagalnych należności. Na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144 poz. 1204) doszło do zawarcia wiążącej obie strony umowy.

  Pozew przeciwko Pani zostanie skierowany do właściwego miejscowo sądu przez współpracującą z nami kancelarię prawną na podany przez Panią podczas zawierania umowy adres: Przypominamy, że podawanie fałszywych danych osobowych mających na celu wprowadzenie w błąd drugiej Strony umowy stanowi przestępstwo oszustwa zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli podczas rejestracji podali nam Państwo fałszywe dane osobowe (otrzymamy wtedy zwrot listu z pozwem) o popełnionym przestępstwie niezwłocznie zawiadomimy właściwe organy ścigania. Do identyfikacji posłuży nam adres IP, z którego nastąpiło zawarcie umowy oraz jej dokładny czas i data. Polscy usługodawcy internetowi mają obowiązek zapisywania, który z klientów o danej porze korzystał z danego adresu IP, właśnie na wypadek ewentualnych przestępstw lub wyłudzeń dokonanych przez klientów.

  Pani adres IP użyty podczas zawierania z nami umowy z dnia 25.06.2010 to 62.21.76.28. W związku z powyższym zastrzegamy sobie prawo do wykorzystania zgromadzonych o Pani danych w celu wyegzekwowania należności wynikającej z zawartej umowy oraz ewentualnego przekazania ich właściwym organom ścigania w przypadku podania fałszywych danych.

  Niniejszym pragniemy poinformować, że wyznaczamy Pani ostateczny termin na dobrowolną spłatę zaległości. Jeżeli usługa Pobieraczek5 nie zostanie opłacona w przeciągu 3 dni od dnia otrzymania tej wiadomości, wówczas zainicjujemy czynności prawne opisane wyżej, co wiązać się będzie dla Pani z dodatkowymi kosztami (sądowymi i windykacyjnymi) oraz w wypadku podania fałszywych danych zawiadomieniem właściwych organów ścigania i poniesieniem związanych z tym konsekwencji.

  Zaległą kwotę w wysokości 94,80 PLN należy zapłacić w ciągu 3 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości. Istnieją dwa sposoby opłacenia należności:

  1. Poprzez usługę Dotpay dostępną pod następującym adresem: https://ssl.dotpay.pl/?pid=CY12NK198LUZH4ZQNER4R48HRUHYK9EZ
  Prosimy postępować zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie oraz podanie adresu email użytego przy rejestracji w serwisie Pobieraczek.pl.

  2. Poprzez przelew bankowy na następujące dane:
  Nazwa odbiorcy: Eller Service S.C.
  Numer rachunku: 36 1600 1303 0004 1002 2832 0150
  Tytuł przelewu: Pobieraczek5 - monika.galuba@op.pl
  Gotowy blankiet wpłaty możecie Państwo wygenerować pod adresem http://www.pobieraczek.pl/przelew.php?eml=hJ1xijKmP89rLKrIpE7udngaTw%3D%3D

  W razie pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta pod adresem bok@pobieraczek.pl

  Z poważaniem,
  Zespół Pobieraczek.pl

 7. Monia

  nadmieniam, że nie są to moje prawdziwe dane :-) U mnie też był krasnoludek….

 8. klonsi

  hej ja dostalam taki sam list i sie wystraszylam, serio nie wiem czy płacić czy nie, bo jak powiedzmy doszly by do tego koszty sadowe to pewnie sie uzbiera spora sumka… a wy jak zrobiliście? pozdro

 9. zaniepokojona

  a co jeśli mam 16 lat i moi rodzice nie wiedzą o tym że zalogowałam sie do tego serwisu?

  jak mam im wymówić tą umowę??

  nie ściągałam od nich żadnych pilków. nie wiem co mam robić.

 10. Paweł

  ja mam 13 lat i moi rodzice nie wiedzą o tym co mam robić przysłali mi przedsądowe wezwanie nic nie ściągałem boje sie i płacze w nocy pomóżcie prosze…dziękuje

 11. aga

  Właśnie pojawiło się oficjalne oświadczenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące serwisu Pobieraczek.pl. Zgodnie z nim właściciel serwisu wprowadzał internautów w błąd informując o 10 dniach darmowej usługi. Skorzystanie z usług Pobieraczka nie było darmowe, podlegało bowiem przedłużeniu, co powodowało naliczenie opłaty w wysokości 94,80 zł.

 12. Daniel

  mam 10 lat.
  co do sondu mie pozwom.

 13. Jamie

  < a href = “http://google.com/?p=15&lol= ugly@nascent.oconnor”>.< / a >…

  tnx for info!!…

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.