Pytanie czytelnika - nieuczciwa konkurencja, znaki towarowe

26.11.2009, Marcin Błaszyk

dodaj do flakera

Pytanie

Prowadzę sklep internetowy sprzedający wyposażenie domowe. Domena sklepu to home-sweet-home.fm. Taka też jest nazwa zarejestrowanej działalności gospodarczej.  Dodam, że sklep działa na rynku od roku, wielokrotnie pisała o nas prasa, czy portale wnętrzarskie. Można zatem uznać, że nasza marka jest rozpoznawalna. Po prawie roku naszej działalności pojawiła się osoba, która sprzedaje na jednym z portali aukcyjnych artykuły wyposażenia domowego bardzo podobne do naszych, posługując się nickiem “homesweethome” oraz umieszczając we wszystkich opisach aukcji nazwę Home Sweet Home. Czy da się coś zrobić z takim działaniem? Czy jest to zgodne z prawem? Dodam , że nie mam zarejestrowanego znaku towarowego w urzędzie patentowym.

Odpowiedź:

Takie działanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Osoba, która sprzedaje produkty na portalu aukcyjnym wprowadza klientów w błąd co do ich pochodzenia. Korzysta do oznaczania podobnych produktów z oznaczenia, którym Państwo, od dłuższego czasu sygnujecie swoje produkty i zaczęła to robić długo po rozpoczęciu przez Państwa działalności. Dodatkowo, Państwa oznaczenie jest rozpoznawalne w branży. Mamy również do czynienia z naruszeniem Państwa prawa do firmy. W związku z powyższym sugeruję skierowanie do tej osoby wezwania do zaniechania dopuszczania się czynów nieuczciwej konkurencji, pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Jednocześnie, celem silniejszego zabezpieczenia Państwa interesów, proponuję rejestrację znaku towarowego co najmniej w Urzędzie Patentowym RP. Wskazówki co do rejestracji znaku towarowego znajdzie można znaleźć tutaj:

Ile kosztuje rejestracja znaków towarowych i gdzie dokonać zgłoszenia

Dlaczego warto rejestrować znaki towarowe

Adres strony www i nazwa przedsiębiorstwa na prośbę czytelnika zostały zmienione.

Opublikowane w Prawo własności przemysłowej

4 Responses

 1. gość

  ja mam teraz bardzo poważny problem, weszłam na tą stronkę i macie rację, że powini informować, że za tą usługę się płaci. I ja jestem niepełnoletnia i oni każą mi za to płacić bardzo dużą kwotę, co mogę w sprawie z tym zrobić? Bardzo się boję. Chciałabym się z pobieraczka usunąć, ale nie umiem. Bardzo proszę o kontakt.

 2. Tobi

  Hola hola, może nie tak prędko. “Home sweet home” jest popularnym zwrotem, nie zagalopowywałbym się aż tak z czynem nieuczciwej konkurencji. W dodatku firma nie ma zarejestrowanego znaku towarowego, moim zdaniem roszczenia byłyby bezzasadne.
  No i nie zapominajmy o domniemaniu niewinności, łatwo zarzucić czyn nieuczciwej konkurencji ale nie zapominajmy o tym, że trzeba go będzie jeszcze udowodnić.

 3. powpowpow

  Dokładnie, home sweet home jest na tyle rozpowszechnionym zwrotem, ze teoretycznie moglby na to wpasc kazdy, kto mysli o dzialalnosci dot. wyposazenia wnetrz. nie zawiera zadnych czlonow indywidualizujacych nazwe. najpierw wystapilbym o ochrone znaku i w zaleznosci od wyniku podjal dalsze kroki.

 4. stojex

  Jest wyraźnie napisane:
  “Adres strony www i nazwa przedsiębiorstwa na prośbę czytelnika zostały zmienione.”

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.