Microsoft proponuje oddzielenie IE od Windows 7 na terenie UE

25.07.2009, Marcin Błaszyk

Tak jak w 2004 r. Komisja Europejska doprowadziła do wprowadzenia do lodówek coca-coli napojów innych producentów, tak w postępowaniu antymonopolowym przeciwko Microsoft najprawdopodobniej doprowadzi do rozdzielenia systemu operacyjnego od IE. Taka przynajmniej jest propozycja Microsoftu w postępowaniu prowadzonym w związku ze skargami Opera Software ASA - producenta przeglądarki Opera.

Propozycja Microsoftu ma umożliwić użytkownikom z Unii Europejskiej, po zainstalowaniu Windows 7, wybór w instalacji różnych przeglądarek. Po wybraniu przeglądarki, użytkownik będzie mógł usunąć IE. Taka oferta producenta przeglądarki, która ma 60 % udziałów w światowym rynku, według komentarzy z Komisji, może być zaakceptowana. Ostatnia propozycja Microsoftu, polegająca na sprzedaży systemu Windows bez przeglądarki została przez Komisję oastro skrytykowana, jako nie zwiększająca wyboru dla konsumentów, a odbierająca im go w całości.

Opublikowane w Prawo konkurencji i ochrona konsumentów

2 Responses

 1. eRIZ

  Dla mnie jest to niepojęte - niby wolna gospodarka, a ktoś z góry nakazuje, kto z jakim silnikiem ma wyprodukować samochód - dlaczego idąc do salonu nie możemy wybrać użycia silnika innego producenta?

  Poza tym, tyle aplikacji działa na silniku IE, że to chyba spowoduje więcej kłopotów niz korzyści. A użytkownicy w polu wyboru i tak wybiorą pewnie IE, bo to znają, innego nie…

  Dla mnie jest to paranoja… Rozumiem, instytucja państwowa, ale firma oparta na kapitalizmie…? Chore…

  Nie popieram w pełni działań MS-a (nikt i nic nie jest idealne), ale UE tutaj stanowczo przegina…

 2. Tom

  A czy to przypadkiem nie UE zaproponowała Microsoftowi oddzielenie przeglądarki? Bo teraz wychodzi na to , że to pomysł MS.

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.