Zadbajcie o back office, nabycie autorskich praw majątkowych, rejestrację znaków towarowych…

13.12.2008, Krzysztof Jarosiński

Tytuł posta nawiązuje do słów Jakuba Zielińskiego,  który na dzisiejszym Barcampie przeprowadził interesującą prezentację warsztatową na temat różnych aspektów działalności w Internecie. Mnie, jako prawnika, bardzo pozytywnie zaskoczyło podejście Jakuba do spraw prawnych. Prowadzący prezentację w kilku miejscach wyraźnie  wskazywał na konieczność przykładania przez twórców start-upów ogromnej wagi do kwestii podatkowych, przenoszenia autorskich praw majątkowych (Jakub wyraźnie wskazał, że inwestorzy mogą nie być zainteresowani inwestowaniem w projekt, co do którego istnieje ryzyko prawne naruszenia cudzych praw autorskich).

Prowadzący wskazywał, że jeszcze przed rozmowami z potencjalnymi inwestorami warto przemyśleć formę prowadzenia działalności, w tym rejestrację odpowiedniej spółki. Istotną kwestią wg Jakuba jest także rejestracja znaków towarowych, a nie tylko domeny internetowej pod którą start-up udostępnia swój produkt. I nawet jeśli możnaby polemizować z Jakubem, czy późniejsza rejetracja znaku towarowego przez osobę trzecią może doprowadzić do utraty prawa do korzystania z domeny, to jednak z pewnością takie działania pozwalają uniknąć w przyszłości prowadzenia kosztownych sporów sądowych, które w sytuacji, gdy druga strona dysponuje większymi środkami finansowymi, mogą sprawić, że start-up nie osiągnie sukcesu.

Z prezentacji Jakuba warto wspomnieć jeszcze jedno stwierdzenie - nie można popadać w paranoję, że inwestorzy z którymi negocjują start-upy wykorzystają pomysł tych ostatnich. Co do zasady zgoda, ale warto zawsze  zabiegać o ochronę prawną swojego projektu.  W związku z tym zainteresowanych zapraszam na moją i Marcina prezentację na temat środków prawnych ochrony swoich projektów, pomysłów w kontaktach z inwestorami, którą przeprowadzimy w ramach IV Forum Inwestycyjnego “Nowe Źródła Finansowania Rozwoju Przedsiębiorstw Akademickich” we wtorek 16 grudnia 2008 r. Forum organizuje Inkubator Technologiczny Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM.

Krzysztof Jarosiński

Opublikowane w Prawa autorskie, Prawo własności przemysłowej, Wydarzenia

4 Responses

 1. chlitto

  czy z prezentacji bedzie vid?

 2. Marcin Błaszyk

  Tylko jak dobrze wypadniemy, światło i te sprawy

 3. chlitto

  pliz, pliz, pliz:)

 4. błaszyk-jarosiński » Blog Archive » Pomoc prawna w kontaktach z funduszami inwestycyjnymi (BA, seed, VC)

  […] Zob. też: Zadbajcie o back office, nabycie autorskich praw majątkowych, rejestrację znaków towarowych&#8230… […]

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.