UOKiK o praktykach operatorów telekomunikacyjnych

11.12.2008, Krzysztof Jarosiński

Dziś na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawił się komunikat prasowy zatytułowany: “Telekomunikacyjne pułapki”. Jak wynika z jego treści UOKiK przeprowadził badanie wzorców umów wykorzystywanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych przy zawieraniu umów z konsumentami. W wyniku przeprowadzonej kontroli UOKiK stwierdził nieprawidłowości w treści umów zawieranych z abonentami przez wszystkich skontrolowanych operatorów telefonii stacjonarnej (UPC, Dialog, Toya, Aster, Tele2, Netia, Vectra, Multimedia oraz GTS Energis). Jak zastrzega UOKiK kontrola nie objęła swym zakresem podmiotu dominującego na rynku - Telekomunikacji Polskiej S.A.

Zastrzeżenia UOKiK budzą przede wszystkim praktyki operatorów w zakresie różnicowania opłat za zmianę taryfy, postanowienia wzorców umów dotyczące rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych, zasady naliczania określonych opłat dodatkowych, ograniczanie przez operatorów odpowiedzialności w przypadku wystąpienia przerw w świadczeniu usługi.

Jak informuje UOKiK:

Należy podkreślić, że część przedsiębiorców zadeklarowała chęć współpracy i dobrowolnie dokonała zmian w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Przeciwko czterem operatorom: Dialog, Toya, Aster i Tele2, którzy nie zastosowali się do zaleceń UOKiK, wszczęte zostały postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Ponadto w stosunku do dwóch operatorów - Aster, Toya - skierowane zostały pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów“.

 Więcej informacji na stronach UOKiK.

Opublikowane w Prawo konkurencji i ochrona konsumentów, Telekomunikacja

3 Responses

 1. sLn

  O ile się dobrze orientuje, to Tele 2 zostało przejęte przez Netie. Zatem olbo UOKiK kontroluje firmę, która nie istnieje, albo notka jest trochę stara…
  http://www.netia.pl/aktualnosci,dla_domu,320.html

 2. Krzysztof Jarosiński

  Witam,

  Tele2 Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest podmiotem odrębnym od “Netii” S.A. również z siedzibą w Warszawie.

  Zgodnie z treścią wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS z dnia 9 października 2008 r. (por. ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym numer 211/2008 z dnia 28 października 2008 r.) aktualnie “Netia” S.A. posiada 1.000 udziałów w spółce - Tele2 sp. z o.o.

  Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia rozwiązują Twoje wątpliwości.

  Pozdrawiam,

  Krzysztof

 3. Tom

  < a href = “http://google.com/?p=32&lol= steeper@disaffected.playful”>.< / a >…

  ñïñ çà èíôó!…

Skomentuj

Uwaga: Komentarze są moderowane. Twój komentarz pojawi się po autoryzacji.