dodaj do flakera

W jednym z maili od czytelników znalazłem takie pytanie:

Od dłuższego czasu prowadzę portal internetowy, gdzie pojawiają się newsy z takich dziedzin, jak gry, komputery, czy telefony. Newsy zawsze tłumaczymy z anglojęzycznych stron, na końcu podając dokładne źródło to tłumaczonego newsa.  Dodam, że w ten właśnie sposób działa ogromna większość polskich portali komputerowych, których zawartość bazuje na przetłumaczonych aktualnościach z  brytyjskich/amerykańskich portali w stylu np. http://fudzilla.com Czy takie działanie jest zgodne z polskim prawem?

Daniel

Odpowiedź

Jeżeli twórca nie wyraził zgody na dokonanie tłumaczenia, takie działanie stanowi naruszenie jego prawa. Tłumaczenie to jedna z wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych form opracowania utworu. Natomiast, zgodnie z ust. 2 ww. artykułu upapp, prawo do rozporządzania opracowaniem (w tym prawo do jego publikowania) zależne jest od zgody twórcy, lub osoby na którą twórca przeniósł prawo do decydowania o dokonywaniu opracowań utworu. W związku z powyższym działanie polegające na tłumaczeniu cudzych utworów a następnie publikowaniu ich we własnym serwisie internetowym narusza prawa twórcy.

Odpowiedzialność za bezprawne tłumaczenie

Prawo do decydowania o dokonywaniu opracowań utworów uznawane jest w doktrynie za prawo o charakterze majątkowym lub o charakterze mieszanym: majątkowo-osobistym.  Twórca może więc dochodzić od podmiotu, który dokonał opracowania roszczeń w oparciu o art. 79 uopapp. Może domagać się miedzy innymi odszkodowania w wysokości 3-krotności należnej opłaty licencyjnej, zaniechania rozpowszechniania opracowania a także wydania uzyskanych korzyści.

Prawo cytatu

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych dopuszcza możliwość korzystania z niewielkich fragmentów cudzych utworów, jako użytych we własnym utworze cytatów. W tym zakresie odsyłam do wcześniejszego posta: Jak w serwisie internetowym legalnie wykorzystywać cudze utwory Zasady te należy w mojej opinii stosować również do tłumaczeń utworów.