Jeden z czytelników bloga zadał nam pytanie. Poniżej przedstawiam treść pytania, nieco zmodyfikowaną, by nie ujawniać tożsamości pytającego; dalej odpowiedź. W najbliższym czasie postaramy się opublikować odpowiedzi na inne, ciekawe pytania, które zadaliście  nam za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Pytanie czytelnika

„Mam pytanie o przypadek podobny do „adidasa” w nazwie domeny. Czy analogicznie nie wolno użyć w nazwie domeny słowa zawierającego znaną markę? Dokładnie chodzi o legoabcd.com, czy podobne. Pozdrawiam, T.

Odpowiedź

Znak towarowy „lego” z całą pewnością należy traktować jako znak powszechnie znany i renomowany. Tak więc użycie tego znaku, także w zbitce słownej „legoabcd”, wprost do oznaczenia produktów takich jak klocki, a także do oznaczenia strony internetowej w jakiś sposób ze sprzedażą czy produkcją klocków związanej, byłoby naruszeniem praw wyłącznych na znak towarowy. Również użycie tego oznaczenia dla innych towarów i usług stanowiłoby naruszenie. Sam przypadek „lego” jest jednak o tyle ciekawy, że jest to słowo mające określone znaczenie w łacinie (lego – składać). W związku z powyższym, można próbować bronić tezy, że rejestracja domeny internetowej, stanowiącej zbitkę słowa „lego” z innym słowem, zwłaszcza mającym znaczenie w łacinie, nie stanowi naruszenia praw wyłącznych na znak towarowy „lego”. Chociażby legodomus.pl (domus – dom), jako domena wskazująca na witrynę reklamującą domy budowane w innowacyjny sposób z większych elementów (prefabrykatów). Z całą pewnością nie można by takiej zbitki słownej, bez naruszenia praw wyłącznych, rejestrować jako domeny dla witryny producenta czy sprzedawcy klocków dla dzieci. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, w odniesieniu do treści prezentowanych w witrynie internetowej. Jednak, co podkreślam, w przypadku znaków renomowanych i powszechnie znanych, możliwość zgodnego z prawem ich użycia w domenie jest niezwykle ograniczona.